Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00 - 18:00 hod
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Ke čtení
 
 
 
 
 
Nenašli jste konkrétní zboží na našem eshopu? Napište nám na: fajn-domov@email.cz a my je pro Vás zkusíme sehnat za nejlepší možnou cenu
Primární, sekundární a terciální spalování

 

Aby v dnešních krbových kamnech dobře hořel oheň, potřebují správný tah komínu a správné množství přiváděného vzduchu. Kamna mají buďto externí přívod vzduchu nebo si jej vezmou z místnosti, ve které jsou umístěna. Při použití kamen s externím přívodem vzduchu není třeba v místnosti obměňovat vzduch větráním, a tím nedochází ke ztrátě tepla. Regulaci kamen provádíme primárním a sekundárním spalováním, potažmo regulací terciálního přívodu vzduchu.

 

Primární vzduch a primární spalování

Primární regulace přivádí vzduch skrze popelník a rošt pod oheň. Tato regulace se využívá hlavně k rozhoření paliva a při dosažení provozní teploty se zavírá. Reguluje se nejčastěji páčkou, kolečkem nebo táhlem v dolní části kamen pod topeništěm. 

Sekundární vzduch a sekundární spalování

Sekundární regulace slouží k určení výkonu kamen, nejčastěji je přiváděn vzduch shora a stéká dolů po vnitřní straně skla dvířek, čímž dochází i k čištění a oplachu skla. Při sekundárním spalování se mísí plyny vzniklé hořením, které opět vzplanou a tímto dochází k sekundárnímu hoření. Tím je palivo efektivně využíváno a snižují se tak i emise vypouštěné do ovzduší. Nejčastěji se nachází v horní části kamen nad dvířky a reguluje se pomocí páčky nebo táhla.

Terciální regulace přívodu vzduchu

U terciální regulace přívodu vzduchu se jedná o třetí vzduch, který je do kamen přiváděn nad oheň, většinou skrz záda nebo skrz trysky v deflektoru nebo pomocí kanálů na bocích topeniště.

Terciální vzduch má za úkol se předehřát v zadní nebo boční části pláště a do topeniště proniká soustavou otvoru v horní nebo zadní části topeniště. Tento terciální vzduch tím ještě více podpoří sekundární spalování a zvýší tak účinnost kamen, sníží emise a prodlouží dobu hoření. Šetří tím tak životní prostředí, při kterém tak vzniká minimum popela a emisí.

Kamna, kotle a emisní limity a třídy

 

 

Při výběru vhodného typu vytápění se často setkáte s technickými parametry a pojmy. Někdy znějí podobně a mohlo by se zdát, že se jedná o totéž, ale nemusí tomu tak být. Aby nedošlo ke zmatení  pojďme si vysvětlit základní pojmy, případně vysvětlit rozdíly.

 

Kamna nejsou kotel

Někdo používá pojem „kotel“ a myslí tím kamna nebo krb s teplovodním výměníkem. V čem je tedy rozdíl? Vždy se jedná o lokální topidlo na tuhá paliva, se kterým můžete vytápět celý byt nebo dům, avšak řídí se jinými normami.  Základní technické požadavky a metody zkoušení jsou u kotlů definovány normou ČSN EN 303-5 z roku 2000, která zavedla i rozdělení kotlů do tříd.

U interiérových topidel, tedy u krbových a peletových kamen, se základní technické požadavky a metody zkoušení řídí dle norem EN 13240 (krbová kamna), EN 13229 (krbové vložky), EN 14785 (kamna na dřevěné pelety). 

Zjednodušeně řečeno kotel je to, co máte například v technické místnosti, zatímco krb, kamna (krbová či peletová), ať už s teplovodním výměníkem, nebo bez výměníku, máte v obytné místnosti, kterou jednak vytápíte, a kromě toho topidlo dotváří atmosféru a vy si můžete užívat prima romantické chvíle při pohledu do plamenů.

Emisní třídy a čeho se týkají

Emisní třídy, přesněji řečeno třídy kotlů jsou aktuálně platným hodnocením kotlů na tuhá paliva dle normy ČSN EN 303-5:2012. Ta dělí kotle do tříd 1 až 5 podle jejich účinnosti a emisí. Tuto informaci u kamen, krbových vložek, nebo kamen a vložek s teplovodním výměníkem nenajdete, týká se jen kotlůa interiérová topidla třídy nemají.

Důležité datum pro provozovatele kotlů je září 2022, protože poté nebude povoleno provozovat kotle 1. a 2. třídy.

Zákaz provozu topidel nižších emisních tříd, postihuje jen kotle, a netýká se kamen a krbových vložek, ani těch s teplovodním výměníkem.  

 

 

Krbová kamna od 1. ledna 2022

 

Pokud budete topit v kvalitních krbových kamnech, která splňují normu EkoDesign 2022, nemusíte se ničeho obávat. Můžete navíc podstatně ušetřit na rostoucích cenách energií. 

Od 1. ledna 2022 už nesmí výrobci, ani prodejci uvést na trh topidlo, které nesplňuje tuto normu. Na tuto skutečnost je potřeba dát si velký pozor! Jako EkoDesign 2022 je v České republice označována evropská norma, konkrétně Nařízení komise Evropské unie 2015/1189 ze dne 24. 4. 2015, která je platná od 1. ledna 2022.

Tato norma upravuje dosud platné normy v posuzování vlastností lokálních topidel na tuhá paliva, zejména pak jejich vlastnosti, jako jsou: účinnostvýkonemise částic plynných organických sloučenin oxidu uhelnatého, oxidu dusíku a prachových částic. Hlavním rozdílem mezi Ekodesing 2022 a starými normami jsou přísnější limity pro výše zmiňované emise a účinnost, ale především se nyní nově posuzuje i obsah prachových částic ve spalinách.

Ecodesign 2022. Co to vlastně je?

Směrnice Evropské komise o Ekodesignu, platná od 1.1.2022, definuje technické požadavky na širokou škálu energetických spotřebičů včetně lokálních topidel na tuhá paliva, kdy stanovuje minimální sezonní účinnost a emisní limity.  V České republice platí již od 1.1.2020 novela Zákona o ochraně ovzduší, která pro lokální topidla v podstatě přejímá limity ekodesignu.

Pro výrobce krbových kamen a vložek to znamenalo ukončení výroby některých výrobků, které ustanovení zákona již nesplňují, a není tedy možné je nadále uvádět na trh. Přes to mohou však být i nadále provozována. Koncový zákazníci, kteří si zakoupili kamna nebo vložku v minulých letech, se nemusí bát, že by jejich provoz byl nyní zakázán. Zákaz provozu starších kotlů platný po září 2022 se žádného z výrobků, tedy kamen a vložek s výměníkem nebo bez výměníku, netýká.

Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

       

Doprava
 

     

      Soubor:DHL Logo.svg

 

 

Tady nás najdete

 

Rájec Jestřebí 679 02

Školní 512


 

 
 
Kontakty
Ondřej Sedlák
Ondřej Sedlák
8:00 - 18:00 hod
Copyright 2023 Fajn-Domov. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz